Soccer livescore - live scores and tables | Today: Bundesliga


Saturday, January 19, 2019- --:--:-- ()
01.
71
34
02.
69
34
03.
56
34
04.
51
34
05.
51
34
06.
50
34
07.
46
34
09.
36
34
10.
32
34
11.
28
34
02.
59
34
03.
57
34
04.
57
34
05.
54
34
06.
49
34
07.
48
34
09.
38
34
11.
31
34



Matches are being loaded. Please wait.

15:30
Bayer Leverkusen
Leverkusen
9
Bor. Mönchengladbach
Gladbach
3
15:30
Eintracht Frankfurt
Frankfurt
6
SC Freiburg
Freiburg
11
15:30
VfB Stuttgart
Stuttgart
16
FSV Mainz 05
Mainz
12
15:30
FC Augsburg
Augsburg
15
Fortuna Düsseldorf
Düsseldorf
14
15:30
Hannover 96
Hannover
17
SV Werder Bremen
Bremen
10
18:30
RB Leipzig
RB Leipzig
4
: -
Borussia Dortmund
Dortmund
1
    Table Bundesliga
01.
(01.)
42
+26
44:18
13-03-01
17
02.
(02.)
39
+20
39:19
12-03-03
18
3:1
03.
(03.)
36
+19
37:18
11-03-04
18
1:0
04.
(04.)
31
+14
31:17
09-04-04
17
05.
(06.)
30
+14
37:23
09-03-06
18
3:0
06.
(05.)
28
+05
27:22
08-04-05
17
Su
07.
(07.)
25
+07
33:26
06-07-05
18
1:3
08.
(10.)
25
+00
29:29
07-04-07
18
1:0
09.
(08.)
24
-01
26:27
06-06-05
17
Su
10.
(12.)
24
-03
19:22
06-06-06
18
2:0
11.
(09.)
24
-04
26:30
07-03-08
18
0:1
12.
(11.)
21
-07
21:28
05-06-07
18
0:3
13.
(14.)
21
-13
20:33
06-03-09
18
1:0
14.
(13.)
18
-04
20:24
05-03-09
17
Su
15.
(15.)
15
-05
25:30
03-06-09
18
0:1
16.
(16.)
14
-25
12:37
04-02-12
18
0:2
17.
(17.)
11
-19
17:36
02-05-11
18
0:1
18.
(18.)
11
-24
14:38
02-05-10
17
Su
16:27
27'
1:0
Manchester United - Brighton
Pogba (11m)
Premier League
13:30
Wolverhampton Wanderers
Wolverhampton Wanderers
11
Leicester City
Leicester
8
16:00
Liverpool FC
Liverpool
1
: 0
Crystal Palace
Crystal Palace
14
16:00
Southampton
Southampton
16
: 0
Everton FC
Everton
10
16:00
Manchester United
Manchester United
6
Brighton
Brighton
13
16:00
Watford FC
Watford
7
: 0
Burnley FC
Burnley
15
16:00
Newcastle Utd
Newcastle
18
Cardiff City
Cardiff City
17
16:00
Bournemouth
Bournemouth
12
: 0
West Ham United FC
West Ham
9
18:30
Arsenal FC
Arsenal
5
: -
Chelsea FC
Chelsea
4
    Table Premier League
01.
(01.)
58
+40
50:10
18-04-01
23
0:0
02.
(02.)
53
+42
59:17
17-02-03
22
Su
03.
(03.)
48
+24
46:22
16-00-06
22
Su
04.
(04.)
47
+23
40:17
14-05-03
22
05.
(06.)
44
+13
45:32
13-05-05
23
1:0
06.
(05.)
41
+14
46:32
12-05-05
22
07.
(07.)
33
+00
32:32
09-06-08
23
0:0
08.
(10.)
32
-02
30:32
09-05-09
23
0:0
09.
(08.)
32
-04
27:31
09-05-09
23
4:3
10.
(11.)
31
+02
33:31
08-07-08
23
0:0
11.
(09.)
31
+00
29:29
09-04-10
23
3:4
12.
(12.)
28
-11
31:42
08-04-11
23
0:0
13.
(13.)
26
-07
24:31
07-05-11
23
0:1
14.
(14.)
23
-08
20:28
06-05-12
23
0:0
15.
(15.)
22
-20
23:43
06-04-13
23
0:0
16.
(18.)
21
-14
17:31
05-06-12
23
1:0
17.
(16.)
20
-16
23:39
04-08-11
23
0:0
18.
(17.)
19
-23
19:42
05-04-14
23
0:1
19.
(19.)
14
-29
20:49
03-05-14
22
Su
20.
(20.)
11
-24
13:37
02-05-15
22
Su
16:15
Real Madrid
Real Madrid
4
: 0
Sevilla FC
Sevilla
3
18:30
SD Huesca
Huesca
20
: -
Atlético Madrid
Atl. Madrid
2
20:45
Celta de Vigo
Celta
17
: -
Valencia CF
Valencia
11
    Table Liga BBVA
01.
(01.)
43
+33
53:20
13-04-02
19
Su
02.
(02.)
38
+14
27:13
10-08-01
19
03.
(03.)
34
+11
31:20
09-07-04
20
0:0
04.
(04.)
34
+04
28:24
10-04-06
20
0:0
05.
(05.)
32
-01
22:23
09-05-06
20
0:4
06.
(06.)
31
+09
25:16
08-07-05
20
4:0
07.
(07.)
26
-01
22:23
07-05-07
19
Su
08.
(08.)
25
+01
23:22
07-04-08
19
Su
09.
(09.)
24
-02
21:23
05-09-05
19
Su
10.
(10.)
24
-06
21:27
07-03-09
19
Mo
11.
(11.)
23
+00
17:17
04-11-04
19
12.
(12.)
23
-05
30:35
06-05-08
19
Su
13.
(15.)
22
-04
17:21
05-07-07
19
Su
14.
(16.)
22
-04
17:21
05-07-07
19
Su
15.
(13.)
22
-05
20:25
04-10-05
19
Su
16.
(14.)
22
-07
21:28
05-07-07
19
Mo
17.
(17.)
21
-01
31:32
05-06-08
19
18.
(18.)
19
-12
22:34
05-04-10
19
Su
19.
(19.)
17
-05
20:25
03-08-08
19
Su
20.
(20.)
11
-19
17:36
02-05-12
19
16:27
67'
2:2
AS Roma - Torino FC
Ansaldi
Serie A
15:00
AS Roma
Roma
6
Torino FC
Torino
9
18:00
Udinese Calcio
Udinese
15
: -
Parma FC
Parma
11
20:30
Inter Milan
Inter
3
: -
Sassuolo Calcio
Sassuolo
12
16:28
74'
2:1
SV Wallern - Union Gurten
Friendly matches
16:27
69'
1:2
SC Brühl (SUI) - FC Thun
Friendly matches
16:26
68'
4:1
Arbroath FC - Celtic FC XI
Friendly matches
00:00
La Serena
La Serena
CHI
Univ de Chile
U. de Chile
CHI  
01:00
Millonarios
Millonarios
COL
América de Cali
America Cali
COL
03:30
West Torrens
West Torrens
AUS
Croydon Kings
Croydon Kings
AUS
05:30
Playford Patriots
Playford Patriots
Salisbury United
Salisbury Utd
AUS
06:00
Shonan Bellmare
Shonan Bellm.
JPN
Tokushima Vortis
Tokushima Vortis
JPN
07:30
Buxoro FK
Buxoro
UZB
: 0
FK Sogdiana Jizak
Sogdiana
UZB
08:00
Eastern Suburbs
Eastern Sub's
AUS
Gold Coast Utd
Gold Coast Utd
08:30
Hue FC
Hue FC
VIE
Dong Thap FC
Dong Thap
VIE
09:00
Peninsula Power
Peninsula Pow.
AUS
Sunshine Coast Wanderers
Sunshine Coast Wanderers
09:00
Grange Thistle
Grange Thistle
The Gap
The Gap
AUS
09:00
Volga Olimpiets NV
Volg Olimpiets
RUS
FK Rotor Volgograd
Rotor Volgograd
RUS
09:30
Quang Nam FC
Quang Nam
VIE
Ho Chi Minh City
Ho Chi Minh
VIE
09:30
The Cove
The Cove
Port Adelaide Pirates
Port Adelaide
AUS
09:30
Kecskemeti TE
Kecskemeti
HUN
Duna Aszfalt TVSE
Duna Aszfalt TVSE
10:00
Chonburi FC
Chonburi
THA
Petroleum Authority of Thailand Rayong FC
PTT Rayong
THA
10:00
Gornik Leczna
Gornik Leczna
POL
Motor Lublin
Motor Lublin
POL
10:00
Zemplin Michalovce
Michalovce
SWK
MFK Vranov
MFK Vranov
10:00
Rochedale Rovers FC
Rochedale Rovers
AUS
Western Pride
Western Pride
AUS
10:00
Fotbal Trinec
Trinec
CZE
Viktoria Otrokovice
Viktoria Otrokovice
10:00
Scheiblingkirchen
Scheiblingkirchen
SC Wiener Neustadt
Wiener Neustadt
AUT
10:00
Geylang United
Geylang Utd
SGP
Admiralty FC
Admiralty FC
10:00
Wolfsberger AC II
Wolfsberger II
AUT
SK Austria Klagenfurt
Austria Klagenfurt
AUT
10:15
Banik Ostrava Youth
Banik Ostrava Youth
: 0
MFK Vítkovice
MFK Vítkovice
10:20
Ingolstadt II
Ingolstadt II
GER
FC Augsburg II
Augsburg II
GER
10:30
Vysocina Jihlava
Jihlava
CZE
MFK Vyskov
Vyskov
CZE
10:30
Tay Ninh
Tay Ninh
Binh Phuoc FC
Binh Phuoc
VIE
10:30
Elite 3000 Helsingør
Elite 3000
DEN
AB København
AB
DEN
10:30
KS Ruch Chorzów
Ruch Chorzów
POL
Ruch Radzionkow
Ruch Radzionkow
11:00
AS Trencin
Trencin
SWK
Opava
Opava
CZE
11:00
Chrobry Glogow
Chrobry Glogow
POL
Stilon Gorzów Wlkp.
Stilon Gorzow
POL
11:00
NK CM Celje
NK Celje
SLO
NK Sampion
NK Sampion
SLO
11:00
Teplice
Teplice
CZE
FK Varnsdorf
FK Varnsdorf
CZE
11:00
FK Senica
FK Senica
SWK
FC Petrzalka
FC Petrzalka
11:00
Banik Sokolov
Sokolov
CZE
Pribram
Pribram
CZE
11:00
Bytovia
Bytovia
POL
Baltyk Gdynia
Baltyk Gdynia
POL
11:00
Dukla Praha
Dukla Praha
CZE
AFK Chrudim
AFK Chrudim
CZE
11:00
Debrecen VSC
Debrecen
HUN
Balmazujvaros FC
Balmazujvaros
HUN
11:00
Ang Thong
Ang Thong
THA
Air Force United FC
Air Force United
THA
11:00
Vanløse IF
Vanlose
DEN
BK Avarta
BK Avarta
DEN
11:00
Slovacko
Slovacko
CZE
H. Slavia Kromeriz
Kromeriz
CZE
11:00
Podbeskidzie
Podbeskidzie
POL
KS Energetyk ROW Rybnik
Energetyk ROW Rybnik
POL
11:00
Lampang FC
Lampang FC
THA
Consadole Sapporo
Consa Sapporo
JPN
11:00
FK Slavia-Mozyr
Slavia
BLR
: 0
Gomelzheldortrans
Gomelzheldortr
BLR
11:00
FK Slavoj Vyšehrad
Slavoj Vyšehrad
CZE
Slavia Praha Youth
Slavia Praha Youth
11:30
Stal Mielec
Stal Mielec
POL
ZKS Stal Rzeszów
Stal Rzeszów
POL
11:30
Hallescher FC
Hallescher FC
GER
Chemnitzer FC
Chemnitz
GER
11:30
KS Raków Częstochowa
Raków Częstochowa
POL
KS Warta Poznań
Warta Poznań
POL
11:45
Mladost Podg.
FK Mladost
MNE
Rudeš Zagreb
Rudes Zagreb
CRO
12:00
FC Lahti
Lahti
FIN
Kotkan Työväen Palloilijat
KTP
FIN
12:00
Blekitni Stargard Szcz.
Blekitni St.Sz
POL
Kotwica Kolobrzeg
Kotwica Kol.
POL
12:00
FC Artsakh
FC Artsakh
Shirak FC
Shirak
ARM
12:00
Sport Podbrezova
Podbrezova
SWK
FK Poprad
FK Poprad
SWK
12:00
Fotbal Trinec
Trinec
CZE
Hlucin
Hlucin
CZE
12:00
Thisted FC
Thisted
DEN
FC Hjørring
Hjorring
DEN
12:00
LKS Lodz
LKS Lodz
POL
TKP Elana Torun
TKP Elana
POL
12:00
Wolfsberger Athletik Club
Wolfsberger AC
AUT
Kapfenberg
Kapfenberg
AUT
12:00
1.FC Köln II
Koln II
GER
TuS Koblenz
Koblenz
GER
12:00
SKS Wigry Suwałki
Wigry Suwałki
POL
: 0
Baltija Panevezys
Baltija Panev.
LTU
12:00
Hradec Kralove
Hradec Kralove
CZE
Loko Vltavin
Loko Vltavin
CZE
12:00
MKS Kluczbork
MKS Kluczbork
POL
BTP Stal Brzeg
BTP Stal Brzeg
12:00
SC Victoria Hamburg
Victoria Hamburg
GER
St. Pauli II
St. Pauli II
GER
12:00
Wisła Kraków
Wisła Kraków
POL
Garbarnia Krakow
Garbarnia Kr.
POL
12:00
Næstved BK
Naestved
DEN
HB Koge
HB Køge
DEN
12:15
AC Oulu
AC Oulu
FIN
Rovaniemen Palloseura
RoPS
FIN
12:30
Zlate Moravce
Zlate Moravce
SWK
Dukla Banska Bystrica
Banska Bystr.
SWK
13:00
Grasshoppers
Grasshoppers
SUI
Hajduk Split
Hajduk Split
CRO
13:00
Silkeborg IF
Silkeborg
DEN
Raufoss IL
Raufoss
NOR
13:00
Sigma Olomouc
Sigma Olomouc
CZE
MFK Ružomberok
Ružomberok
SWK
13:00
Randers FC
Randers
DEN
SonderjyskE
SønderjyskE
DEN
13:00
FC Nordsjælland
Nordsjaelland
DEN
AGF Aarhus
AGF Aarhus
DEN
13:00
Hutnik Nowa Huta
Hutnik N. Huta
POL
Skra Częstochowa
Skra Czestochowa
POL
13:00
Tescoma Zlin
Zlin
CZE
FC Nitra
Nitra
SWK
13:00
Vasas SC
Vasas
HUN
ŠKF Sereď
Sereď
SWK
13:00
Bonner SC
Bonner SC
GER
RW Ahlen
Ahlen
GER
13:00
IK Frej
Frej
SWE
Hammarby IF
Hammarby
SWE
13:00
FK Backa
Backa
SER
FK Vojvodina
Vojvodina
SER
13:00
FK Austria Wien
Austria Wien
AUT
SV Ried
Ried
AUT
13:00
ND Triglav
Triglav
SLO
NK Domzale
Domzale
SLO
13:00
MTK Budapest
MTK
HUN
Sabah FK
Sabah FK
13:00
Fremad Amager
Fremad Amager
DEN
BK Frem 1886
Frem
DEN
13:00
Army United
Army United
THA
BTU United
BTU United
13:00
BK Häcken
Hacken
SWE
Norrby IF
Norrby IF
SWE
13:00
Debrecen VSC
Debrecen
HUN
Budaorsi SC
Budaorsi SC
13:00
Dunajska Streda
Dunajska Stred
SWK
Soroksar
Soroksar
HUN
13:00
Buducnost Pod.
FK Buducnost
MNE
Arsenal Tivat
Arsenal Tivat
13:00
Ludwigsfelde
Ludwigsfelde
FSV Optik Rathenow
Optik Rathenow
GER
13:00
Cegledi VSE
Cegledi
HUN
FC Lokomotíva Košice
Lokomotíva Košice
SWK
13:00
Tennis Borussia B.
Tennis Borussia B.
Berlin AK 07
Berlin AK 07
GER
13:00
Gyirmot SE
Gyirmot
HUN
Spartak Trnava
Trnava
SWK
13:00
Berliner FC Dynamo
Dynamo Berlin
GER
TSG Neustrelitz
Neustrelitz
GER
13:00
MFK Karvina
Karvina
CZE
: 0
Puszcza Niepolomice
P. Niepolomice
POL
13:00
Bačka Topola
Bačka Topola
FK Proleter Novi Sad
Proleter Novi Sad
SER
13:00
Bayern Munich II
Bayern Munich II
GER
VfR Garching
Garching
GER
13:00
Carl Zeiss Jena U19
Carl Zeiss Jena U19
Jahn Regensburg U19
Jahn Regensburg U19
13:00
SV Rödinghausen
Rodinghausen
GER
Germania Egestorf
Germania Egestorf
13:30
Jahn Regensburg
Regensburg
GER
FC Würzburger Kickers
Würzburger Kickers
GER
13:30
GKS Katowice
GKS Katowice
POL
Sandecja
Sandecja
POL
13:30
Paksi FC
Paksi FC
HUN
: 0
FK Arsenal-Tula
Arsenal-Tula
RUS
13:30
Babelsberg
Babelsberg
GER
SC Staaken
SC Staaken
13:30
Inter Turku
Inter Turku
FIN
Salon Palloilijat
SalPa
FIN
13:30
SC Freiburg II
Freiburg II
GER
SSV Reutlingen 05
Reutlingen
GER
13:30
TuS Haltern
TuS Haltern
1. FC Kaan-Marienborn
1. FC Kaan-Marienborn
13:30
Spartak Zlatibor Voda
Spartak Z.Voda
SER
Bekescsaba Elore
Bekescsaba
HUN
14:00
Vasalunds IF
Vasalunds IF
SWE
AIK Fotboll
AIK
SWE
14:00
Usti nad Labem
Usti nad Labem
CZE
Slavia Praha
Slavia Praha
CZE
14:00
NK Maribor
Maribor
SLO
NK Rudar Velenje
Rudar
SLO
14:00
FC Midtjylland
Midtjylland
DEN
FC Fredericia
Fredericia
DEN
14:00
Saarbrucken
Saarbrücken
GER
: 0
SV Sandhausen
Sandhausen
GER
14:00
Verl
Verl
GER
Schwarz-Weiß Rehden
Schwarz-Weiß Rehden
GER  
14:00
Meppen
Meppen
GER
FC Botosani
Botosani
ROM
14:00
NK Osijek
Osijek
CRO
ND Gorica
Gorica
SLO
14:00
Levski Sofia
Levski Sofia
BUL
FK Ufa
Ufa
RUS
14:00
Stabaek (W)
Stabaek (W)
FL Fart (W)
FL Fart (W)
14:00
FC Gleisdorf 09
FC Gleisdorf 09
Hartberg
Hartberg
AUT
14:00
Preußen Münster
Münster
GER
Fortuna Köln
Fortuna Köln
GER
14:00
ASC 09 Dortmund
ASC09 Dortmund
GER
Wuppertaler SV
Wuppertaler SV
GER
14:00
Kickers Offenbach
Offenbach
GER
Sportfreunde Siegen
Sportfreunde Siegen
GER
14:00
Energie Cottbus
Cottbus
GER
1.FC Magdeburg
Magdeburg
GER
14:00
Frigg Oslo FK
Frigg
NOR
FK Orn-Horten
FK Orn-Horten
NOR
14:00
SK Rapid Wien
Rapid Wien
AUT
FAC Team für Wien
FAC Team für Wien
AUT
14:00
Karlsruher SC
Karlsruhe
GER
Jeunesse Esch
Jeunesse Esch
LUX
14:00
FC Zürich
Zurich
SUI
Səbail FK
Səbail FK
14:00
SG Wattenscheid 09
Wattenscheid 09
GER
TSV Steinbach
TSV Steinbach
GER
14:00
FCM Traiskirchen
FCM Traiskirchen
ASV Drassburg
ASV Drassburg
14:00
Brommapojkarna
Brommapojkarna
SWE
Sollentuna FK
Sollentuna FK
SWE
14:00
SKU Amstetten
Amstetten
AUT
D. Ceske Budejovice
C. Budejovice
CZE
14:00
Austria Lustenau
Aust Lustenau
AUT
FV Ravensburg
FV Ravensburg
14:00
FC Viktoria Köln
Viktoria Köln
GER
FC Remscheid
FC Remscheid
14:00
Greuther Fürth II
Gr. Furth II
GER
Würzburger Kickers II
Würzburger Kickers II
14:00
Alemannia Aachen
Aachen
GER
Wormatia Worms
Wormatia Worms
GER
14:00
Stuttgarter Kickers
Stutt. Kickers
GER
TSG Balingen
TSG Balingen
14:15
FF Jaro
Jaro
FIN
Seinajoen JK
Seinajoen JK
FIN
14:30
ND Gorica
Gorica
SLO
NK Aluminij
Aluminij
SLO
15:00
SC Kriens
SC Kriens
AC Bellinzona
Bellinzona
SUI
15:00
Ferencvaros TC
Ferencvaros
HUN
FC Sion
Sion
SUI
15:00
SV Wallern
SV Wallern
AUT
Union Gurten
Union Gurten
AUT
15:00
Vorskla
Vorskla
UKR
CS Univ Craiova
CS UnivCraiova
ROM
15:00
Arbroath FC
Arbroath
SCO
Celtic FC XI
Celtic FC XI
15:00
Karabakh Agdam
Karabakh Agdam
AZE
Bohemians 1905
Bohemians 1905
CZE
15:00
SC Brühl (SUI)
SC Brühl (SUI)
FC Thun
Thun
SUI
15:00
F91 Dudelange
Dudelange
LUX
Eintracht Trier
SVE Trier
GER
15:00
Ujpest FC
Ujpest FC
HUN
Shakhter Soligorsk
Shakhter Solig
BLR
15:00
FK Pohronie
Pohronie
SWK
Podhale Nowy Targ
Podhale Nowy Targ
15:00
Holstein Kiel II
H. Kiel II
GER
Niendorfer TSV
Niendorfer TSV
GER
15:00
Wexford Youths
Wexford Youths
Waterford United FC
Waterford United
IRE
15:00
ND Mura
Mura
SLO
Međimurje Čakovec
Međimurje Čakovec
15:00
St Patrick's Dublin
St Patrick's
IRE
Cobh Ramblers
Cobh Ramblers
IRE
15:15
Mineros Guyana
Mineros
VEN
LALA FC
LALA FC
15:30
SV Wehen 1926
Wehen
GER
: 0
FC Rapperswil-Jona
FC Rapperswil-Jona
15:30
Arminia Bielefeld
Bielefeld
GER
: 0
St. Gallen
St. Gallen
SUI
16:00
Dynamo Kiev
Dynamo Kiev
UKR
: 0
VfL Bochum
Bochum
GER
16:00
IFK Goteborg
IFK Göteborg
SWE
: 0
Stabaek
Stabaek
NOR
17:00
Bray Wanderers AFC
Bray Wanderers
IRE
: -
Shamrock Rovers FC
Shamrock Rovers
IRE
17:00
Concordia Chiajna
Concordia
ROM
: -
FC Winterthur
Winterthur
SUI
18:00
Finn Harps
Finn Harps
IRE
: -
Limerick FC
Limerick
IRE
19:00
Ypiranga/RS
Ypiranga RS
BRA
: -
SC São Paulo/RS
Sao Paulo RS
BRA
19:30
IFK Mariehamn
IFK Mariehamn
FIN
: -
EIF Ekenäs
EIF
FIN
23:00
Colo Colo
Colo Colo
CHI
: -
Estudiantes La Plata
Estudiantes LP
ARG
23:00
Newell's Old Boys
Newell's
ARG
: -
Vélez Sársfield
Velez
ARG
17:00
Paris Saint-Germain
PSG
1
: -
En Avant Guingamp
Guingamp
20
20:00
AS Monaco
AS Monaco
19
: -
Strasbourg
Strasbourg
7
20:00
Nîmes Olympique
Nîmes
11
: -
Toulouse FC
Toulouse
14
20:00
Stade de Reims
Reims
10
: -
Nice Côte d'Azur
Nice
6
More Leagues
00
02
01
00
02
01
00
04
00
00
02
01
00
01
05
01
01
06
00
02
01
00
04
00
00
02
01
01
01
06
00
01
05
00
02
01
01
01
06
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
133
07
19
03
01
00
03
01
00
03
01
00
00
03
00
01
03
00
00
03
00
00
04
00
00
02
00
00
03
01
00
03
00
00
03
00
00
04
00
00
03
00
00
03
00
01
03
00
00
01
09
00
04
00
01
01
12
01
01
02
00
03
01
00
01
03
01
01
00
00
02
00
01
01
00
01
03
00
00
00
12
01
01
02
00
00
11
00
00
02
00
01
09
01
01
12
01
00
11
01
00
11